Upravit stránku

Obor dentální hygieny je v naší zemi poměrně nový pojem. Je součástí moderní stomatologie. Dentální hygienisti se zaměřují na preventivní, léčebnou a vzdělávací činnost. Správná péče o chrup a dásně je jednou z nejúčinnějších forem prevence vzniku zubního kazu a parodontitidy.

Zdravý a zářivě bílý chrup je naší vizitkou.

Jak může pomoci dentální hygienistika?

U každého se musí stanovit individuální plán léčby. Pomocí paradontální sondy se vyšetří stav dásní, krvácivost a hloubka paradonálních chobotů.
Po prvním vyšetření ošetřující lékař nebo dentální hygienistka informuje o stavu ústní dutiny.
Určitě bychom měli dostat vysvětlení, co je zubní kámen, zánět parodonu a jak toto omezení vyléčit.
Po informativní části následuje návrh léčby. První krok obsahuje odstraňování zubního kamene i pod dásněmi(subgingiválně).
Lékař pomůže s vhodným čištěním zubů a doporučí pomůcky. S pacientem se vhodná technika čištění i nacvičuje. Léčba parodontu vyžaduje značnou spolupráci pacienta.
Pravidelnost návštěv u dentální hygienistky je dvakrát do roka.

Dentální hygiena

Hygiena dutiny ústní je nezbytná pro zamezení vzniku zubního kazu a zánětu parodontu. Ty jsou způsobeny působením bakterií (strept. mutans), které vytváří zubní plak, ten ulpívá na povrchu zubu a jehož mineralizací se přeměňuje v zubní kámen. Jak zubní plak, tak zubní kámen mohou být odstraněny pouze mechanicky (UZ, kyretáž).

Zubní plak rozdělujeme podle lokalizace na:

 • Koronární – krčková třetina zubu
 • Fisurální – jamky a rýhy
 • Supragingivální – oblast okolo dásně (gingivy)
 • Subgingivální – pod linií dásně (gingivální sulkus)

  Individuální ústní hygienu provádí pacient sám. Doporučuje se čistit si zuby večer (5 minut) a ráno po snídani (3 minuty)
  Nejlépe však po každém jídle nebo nápoji se zvýšeným obsahem cukru, popřípadě žvýkat žvýkačky s obsahem xylitolu, který působí proti vzniku zubního kazu.

Prostředky na dokonalé vyčištění

 • Ruční zubní kartáček
  Ideální rozměry- Délka hlavice – dospělý (25 mm), dítě (15 mm); Délka vláken – 10 až 12 mm;
  Tvrdost kartáčku – nejlépe měkký (soft);maximálně střední (medium), rozhoduje i hustota a délka vláken
 • Elektrický zubní kartáček
  Hlavní využití tohoto typu kartáčků se doporučuje pouze u méně zručných a handicapovaných pacientů. V naší ordinaci doporučujeme sonické elektrické kartáčky, které pracují na bázi vysoké frekvence kmitů na tozdíl od rotačních, které mohou svými účinky poškozovat zubní parodont
 • Doplňkové mechanické prostředky
  Mezizubní kartáček- existují různé velikosti, které s Vámi dentílní hygienistka
  Dentální vlákno (zubní nit)
  Superfloss- zubní vlákno, které se užívá k čištění zubních náhrad (můstků a dalšich protetických prací)
  Jednosvazkový kartáček- kartáček, který se používá na dočištění, špatně dostupných prostor pro klasický zubní kartáček (mezizubní prostory, subgingivální sulkus)
  Waterpick- ústní sprcha- užívá se na dočištění mezizubních prostor a pod protetické práce. Ideální na čištění kolem korunkových prací na implantátech
  Žvýkačky bez cukru, s obsahem xylitolu

Metody čištění zubů

Metody čištění zubů jsou rozdílné u zdravého a nemocného parodontu.

Se zdravým parodontem

Fonesova krouživá metoda
Čištění probíhá krouživými pohyby z vnější strany zubů při zavřených ústech po obou obloucích, z vnitřní strany při otevřených ústech po každém oblouku zvlášť (menší krouživé pohyby). Žvýkací plošky se čistí horizontálními pohyby.

Vertikální kombinovaná metoda
Čištění probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke kořeni zubu. Současně s vertikálním pohybem otáčíme kartáčkem ve směru jeho dlouhé osy (cca +30° až -30°). Žvýkací plošky se čistí horizontálními pohyby.

Modifikovaná Stillmanova metoda
Čištění probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke kořeni zubu. Současně s vertikálním pohybem vytváříme malé vibrace. Žvýkací plošky se čistí horizontálními pohyby.

S nemocným parodontem

Chartersova metoda
Čištění probíhá vibračními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke korunce zubu. při nešetrném čištění (příliš velký tlak) nebo tvrdém kartáčku může dojít k poškození dásně

Bassova intrasulkulární metoda
Čištění probíhá drobnými vertikálně rotačními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke kořeni zubu. Tím se dostaneme až do gingiválního sulku.

Zubní pasty

Pro prevenci u dětí – 250 až 400 ppm (koncentrace fluoru);
Pro prevenci u dospělých – 1000 až 1500 ppm (koncentrace fluoru);
Terapeutické – 1500 až 2500 ppm (koncentrace fluoru);
Profesionální čištění zubů se provádí rotačním kartáčkem s abrazivní pastou jednou za 3 až 6 měsíců. Zubní kámen se odstraňuje ručně kyretami nebo ultrazvukem